Projektując konstrukcję, inżynier musi zdecydować, który, jeśli nie obydwa, materiał jest najbardziej odpowiedni dla danego projektu. Przy wyborze materiału budowlanego bierze się pod uwagę wiele czynników. Elementem sterującym jest zwykle koszt, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak ciężar, wytrzymałość, konstrukcyjność, dostępność, trwałość i ognioodporność.

Firma budowlana stal a beton

Koszt – Koszt – Koszt tych materiałów budowlanych będzie zależał całkowicie od lokalizacji geograficznej projektu i dostępności materiałów. Tak jak zmienia się cena benzyny, zmieniają się również ceny cementu, kruszywa, stali itp. Około połowa kosztów budowy zbrojonego betonu jest związana z wymaganą obróbką szalunkową. Odnosi się to do tarcicy niezbędnej do zbudowania „pudełka” lub pojemnika, w którym beton jest wylewany i przechowywany aż do utwardzenia.

Usługi budowlane a konstrukcje ze stali - pogląd

Koszt form sprawia, że prefabrykaty betonowe są popularną opcją dla projektantów ze względu na niższe koszty i krótszy czas. Ze względu na fakt, że stal jest sprzedawana na wagę, projektant konstrukcji jest odpowiedzialny za określenie możliwie najlżejszych elementów konstrukcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego projektu konstrukcyjnego. Dodatkową metodą zmniejszenia wydatków na projektowanie jest wykorzystanie wielu stalowych elementów konstrukcyjnych o takich samych wymiarach w przeciwieństwie do wielu unikalnych elementów konstrukcyjnych. Czytaj też artykuł o firmach budowlanychFirma deweloperska a firma budowlana — poznaj różnice w funkcjonowaniu.

Stosunek wytrzymałości do ciężaru – Materiały budowlane są powszechnie klasyfikowane według stosunku wytrzymałości do ciężaru lub wytrzymałości właściwej. Jest ona definiowana jako wytrzymałość materiału nad jego gęstością. Daje to inżynierowi wskazówkę, jak użyteczny jest materiał w porównaniu z jego wagą, przy czym waga jest bezpośrednim wskaźnikiem jego kosztu (zazwyczaj) i łatwości konstrukcji. Beton jest zwykle dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały na ściskanie niż na rozciąganie, co daje mu wyższy stosunek wytrzymałości do masy przy ściskaniu.

Firma budowlana materiały inne

Zrównoważony rozwój – Wiele firm budowlanych i dostawców materiałów wprowadza zmiany, aby stać się firmą bardziej przyjazną dla środowiska. Zrównoważony rozwój stał się zupełnie nowym zagadnieniem dla materiałów, które mają być wprowadzane do środowiska przez pokolenia. Materiał zrównoważony będzie miał minimalny wpływ na środowisko, zarówno w czasie instalacji, jak i przez cały cykl życia materiału.

Zarówno zbrojony beton, jak i stal konstrukcyjna, przy prawidłowym użytkowaniu, mogą stanowić opcję zrównoważonego budownictwa. Ponad 80% stalowych elementów konstrukcyjnych wytwarzanych obecnie pochodzi z metali pochodzących z recyklingu, zwanych stalą A992.

Materiał ten jest tańszy, a także ma wyższy stosunek wytrzymałości do wagi niż poprzednio używane elementy stalowe (gatunek A36). Bardzo zrównoważoną opcją może być również beton zbrojony. Materiałowymi składnikami betonu są naturalnie występujące materiały, które nie są szkodliwe dla środowiska