Ścieżki, trzpienie i ogrodzenia wykonane są z materiałów o tradycyjnym lub antyku. Drewniane ogrodzenia i bramy, ścieżki pokryte lokalnie wykonanymi cegłami lub kamieniami oraz altanki z naturalnych materiałów nadają domowi ogródek o bardziej swobodnym i mniej formalnym wyglądzie i poczuciu. Garnki, ozdoby i meble wykorzystują również materiały o naturalnym wyglądzie i tradycyjnym wykończeniu – wszystko to sprawia wrażenie staromodnego wiejskiego ogrodu.

Domki angielskie – co na ściany

Do końca XIX wieku w domkach ogrodowych uprawiano głównie warzywa na potrzeby gospodarstw domowych. Zazwyczaj połowa ogrodu jest przeznaczona na uprawę ziemniaków, a połowa na mieszankę innych warzyw. John Claudius Loudon pisał obszernie o ogrodach chałupniczych w swojej książce Encyklopedia Ogrodnictwa (1822) i w Magazynie Ogrodniczym z 1826 roku. W 1838 r. napisał on:”Rzadko obserwuję coś w ogrodzie chałupowym, ale ziemniaki, kapustę, fasolę i fasolę francuską; w kilku przypadkach cebulę i pasternaki, a bardzo rzadko też kilka grochów”. Wydanie magazynu „The Farmer’s Magazine” z 1865 r. stwierdza, że „w Irlandii i na dużej części Wyżyn Szkocji ziemniaki są jedynymi ziemniakami uprawianymi w ogrodzie liściastym”. Natomiast o domkach angielskich, holenderskich więcej przeczytasz na: https://domekangielski.pl/aktualnosci.

używane domki holenderskie

Domki angielskie – co na dach

Nowoczesne chałupy ogrodowe to typowe kwiaty wybierane z uwagi na ich staroświecki i nieformalny charakter. Wielu współczesnych ogrodników korzysta z dziedziczki lub „staromodnych” roślin i odmian, nawet jeśli nie były to autentyczne lub tradycyjne chałupnicze rośliny ogrodowe.

Ponadto w wyglądzie chałupniczego ogrodu można znaleźć nowoczesne odmiany kwiatów. Na przykład, nowoczesne róże opracowane przez Davida Austina zostały wybrane do ogrodów chałupniczych ze względu na ich staromodny wygląd (wieloetylenowy kształt i kwiaty w kształcie rozety) oraz zapach – połączony z nowoczesnymi walorami twardości, powtarzalności kwitnienia i odporności na choroby.
Nowoczesne chałupnicze ogrody często wykorzystują rodzime rośliny i przystosowane do lokalnego klimatu, zamiast zmuszać tradycyjne angielskie rośliny do wzrostu w środowisku naturalnym – chociaż wiele starych ulubionych roślin kwitnie w domkach ogrodowych na całym świecie.

Sport wspinaczkowy elitarnego „Souvenir de la Malmaison”, wprowadzony przed 1893 r., typowy dla nowoczesnego chałupniczego ogrodu. Ogrody chałupnicze zawsze kojarzą się z różyczkami: różami krzewiastymi, pnącymi, pnącymi i starymi różyczkami ogrodowymi z bujnymi liśćmi, w przeciwieństwie do nowatorskich, zwariowanych mieszańcowych róż herbacianych. Róże ogrodowe w starym domku to uprawiane odmiany Rosa gallica, które tworzą gęste krzewy o wysokości 3-4 m i szerokości 3-4 m, o jasnoróżowych do purpurowych kwiatach – z pojedynczą formą do pełnych kwiatów podwójnych.

Są one również bardzo pachnące i zawierają starożytną różę Aptekarza (R. gallica’ Officinalis’), której kwiaty magenty zachowały się wyłącznie dla ich zapachu. Kolejną starą pachnącą różą ogrodową jest róża damaska, która jest wciąż uprawiana w Europie do wykorzystania w perfumach.